Interjero idėjos namams – 35 specialistų rekomendacijos

Apšvietimo idėjos – natūralus ir dirbtinis apšvietimas

Nepriklausomai nuo geografinės padėties ir būsto lokacijos natūralus apšvietimas namuose vaidina labai svarbų vaidmenį. Šiaurės šalyse ir Lietuvoje dėl natūralios šviesos trūkumo natūrali šviesa yra vertinama, namų ar butų langai projektuojami dideli, jų nesinori uždengti. Pietinėse šalyse priešingai – nuo natūralios saulės šviesos yra slapstomasi, langus norima pridengti.

Rekomendacija #1:Tiesioginė natūrali šviesa sukuria ryškius kontrastus tarp šviesos ir šešėlio, norint šį kontrastą niveliuoti patariame rinktis dienines užuolaidas, kurios subtiliai filtruoja natūralią šviesą, ją suminkština ir panašiai kaip debesų filtras namuose sukuria švelnią natūralios šviesos sklaidą.

Namuose yra praleidžiama nemažai tamsiojo paros meto, todėl dirbtinis apšvietimas yra svarbi interjero dizaino tema. Šiuolaikiniuose interjeruose dirbtinei šviesai yra skiriama labai daug dėmesio – kuriami skirtingi apšvietimo scenarijai – nuo ryškios iki akcentinės, blankios, naktinės šviesos. Toliau trumpai aptarsime pagrindinius dirbtinės šviesos šviestuvų tipus ir jų panaudojimo interjere idėjas:

Juostinis LED apšvietimas

Rekomendacija #2: Interjeruose sutinkamas juostinis LED apšvietimas puikiai tinka apšviesti ir pabrėžti akcentines sienų apdailas, dažniausiai šis apšvietimas yra montuojamas specialiai jam suformuotoje lubų ar sienos nišoje, veikia kaip paslėpta dekoratyvinė ir papildanti interjero šviesa. Kiek rečiau galime sutikti atvirą tokio tipo apšvietimo panaudojimą, kuris sukuria futuristinį interjero dizainą.

Vonios kambario interjero dizainas – paslėptas LED apšvietimas nišoje

Asmeninio archyvo nuotrauka, fotografas Antanas Štrimaitis

Vonios kambario interjero dizainas – matomas LED juostinis apšvietimas

Asmeninio archyvo nuotrauka, fotografas Simonas Linkevičius

Trek tipo apšvietimas

Rekomendacija #3: Paviršinio tipo ar įleidžiamas į gipso kartono lubas trek (bėginio) tipo apšvietimas gali būti naudojamas tiek bendram, tiek akcentiniam patalpų apšvietimui. Šio apšvietimo privalumas – lengvas magnetinių trek tipo sistemų papildymas papildomais šviesos moduliais, o taip pat galimybė tarpusavyje kombinuoti skirtingo tipo šviestuvus – LED juostas, fiksuotos bei kryptinius prožektorius su skirtingomis šviesos fotometrijomis (skirtingi šviesos kampai, nuotolis).

Trek tipo apšvietimas namų interjere paveikslų ekspozicijos apšvietimui

Asmeninio archyvo nuotrauka, fotografas Antanas Štrimaitis

Lubiniai – priglaistomi arba paviršinio tipo šviestuvai

Nebrangus ir patogus bendrojo patalpos apšvietimo sprendimas – priglaistomi arba paviršinio montavimo lubiniai šviestuvai sukuriantys kuklų, bet funkcionalų ir minimalistinį apšvietimo namuose sprendimą. Rekomendacija #5: Kūrybiškas šių šviestuvų komponavimas į grupes gali suteikti interjerui įdomių šviesos akcentų.

Taškinio tipo šviestuvai kombinuojami į grupes

Asmeninio archyvo nuotrauka, fotografas Antanas Štrimaitis

Lubiniai – pakabinami šviestuvai

Dažniausiai sutinkami virš virtuvės salos, valgomojo stalo, virš darbo vietos ar virš naktinių spintelių prie lovos šie šviestuvai skirti tiek funkciškai apšviesti darbinius paviršius (virtuvės sala ar darbo vietos apšvietimas), tiek sukurti jaukų ir dekoratyvinį apšvietimą (valgomojo zona, miegamojo zona).

Sieniniai šviestuvai

Rekomendacija #6: Galbūt kiek rečiau naudojami sieniniai šviestuvai yra puikus sprendimas mansardinių erdvių apšvietimui, kur dėl esamo šlaito paviršinių pakabinamų arba bėginio tipo apšvietimo montavimas tampa sudėtingas. Šie šviestuvai atlieka ne tik dekoratyvinę, bet ir pagrindinės šviesos funkciją. Šviesos srautas gali būti nukreipiamas į viršų, apačią arba abejomis kryptimis, šviesos šaltinis gali būti matomas arba nematomas.

Mansardinio buto apšvietimas – sieniniai šviestuvai

Asmeninio archyvo nuotrauka, fotografas Antanas Štrimaitis

Šviesos intensyvumo reguliavimas – dimeriavimas

Rekomendacija #7: Svarbus dirbtinės šviesos aspektas – galimybė reguliuoti šviesos intensyvumą – dimeriavimas. Be papildomų šviesos scenarijų – skirtingų šviestuvų grupių kombinacijų, skirtingų šviestuvų dimeriavimas leidžia sukurti papildomas atmosferas ir nuotaikas namų interjero dizaine.

Baldų idėjos – korpusiniai ir minkšti baldai

Kiekviename namų interjere rasime individualiai projektuojamus korpusinius baldus – tai yra virtuvės, prieškambario, vonios, drabužinės baldai, ir minkštuosius – perkamus baldus: sofos, foteliai, valgomojo komplektai, darbo kėdės, miegamojo lovos, sofos-lovos. Yra kelios paprastos taisyklės, kurios padės šiems baldams erdvėje geriau atsiskleisti.

Rekomendacija #8: Korpusiniams baldas interjero plane turi būti formuojamos nišos – tokiu būdu baldas kambaryje atranda sau skirtą vietą, jo šoninis korpusas tampa nematomas. Be šio estetinio argumento tai taip pat padeda išlaikyti taisyklingą kambario kontūrą, kuriame korpusiniai baldai nesukuria papildomų nereikalingų kampų, kuriuose kaupiasi nešvarumai.

Spintoms ir kitiems korpusiniams baldams interjere yra formuojamos nišos

Asmeninio archyvo nuotrauka, fotografas Antanas Štrimaitis

Rekomendacija #9: Dauguma minkštųjų baldų interjere suskamba turėdami pakankamai erdvės aplinkui, todėl perkant ir renkantis šiuos baldus būtina įvertinti ar namuose jiems bus pakankamai vietos, o projektuojant interjero dizainą ar individualius namus iš karto numatyti tinkamus šių baldų dydžius bei formas.

Rekomendacija #10: Balansas tarp atviro ir uždaro tipo lentynų – minimalizmo mylėtojams reikėtų atkreipti dėmesį, kad kelios papildomos atviro tipo lentynos namams suteiks reikiamus akcentus, ir priešingai, norintiems daugiau detalių suprasti, kad dėmesys į erdvėje esančius akcentus yra išlaikomas tik tuomet, kai šių akcentų kiekis erdvėje yra saikingas.

Balansas tarp atviro ir uždaro tipo baldų namų interjere

Asmeninio archyvo nuotrauka, fotografas Antanas Štrimaitis

Apdailos idėjos

Po erdvinės tūrinės kompozicijos interjeras užpildomas skirtingomis apdailomis – tai yra grindų, sienų, lubų, baldų apdailos. Pateiksime keletą bendrinių patarimų naujakuriams įsirenginėjantiems namus, kurie pagelbės sukurti jaukų namų interjerą:

Rekomendacija #11: Rinkitės natūralias medžiagas. Natūralios medžiagos interjere naudojamos nuo senų laikų, nors šių medžiagų priežiūra yra sudėtingesnė, o kaina dažnu atveju yra didesnė, manome, kad natūralios medžiagos kuria ilgaamžius, laikui nepavaldžius interjero apdailos sprendinius.

Rekomendacija #12: Nebijokite eksperimetuoti ir tarpusavyje derinti skirtingų paviršių ir faktūrų apdailos medžiagas – natūrali arba dirbtinė šviesa ant šių medžiagų paviršių sukuria netikėtus šviesos ir šešėlių žaismus, kurie yra būtina išbaigto interjero dalis. Skirtingi medžiagų paviršiai – blizgūs, matiniai pabrėžia vieni kitų fizikines savybes ir sukuria vieną bendrą harmoningą interjero visumą.

Faktūrinės apdailos ir apšvietimo interjere pavyzdys

Asmeninio archyvo nuotrauka, fotografas Antanas Štrimaitis

Grindų apdaila

Rekomendacija #13: Atviro plano interjere norint išlaikyti patalpos vientisumą nerekomenduojame zonų skaidyti skirtingomis grindų dangomis – šis sprendimas ne visuomet tiks praktiškumą mėgstantiems, tad galvojantiems apie tai, jog virtuvės ar prieškambario zonos namuose turėtų būti atskiriamos skirtinga grindų danga patariame rinktis planinę struktūrą, kurioje šioms zonoms yra suformuotos atskiros nišos – tokiu būdu šis dangų atskyrimas veiks kartu su tūriniais interjero sprendiniais ir sukurs harmoningą bei subalansuotą visumą. Individualiuose namuose skirtingos grindų dangos gali būti atskiriamos projektuojant skirtingus grindų lygius, kaip pavyzdžiui – prieškambario zona gali būti laipteliu ar keliais žemiau.

Rekomendacija #14: Standartinė parketlenčių grindų danga šiuolaikiniame interjere gali būti pakeista akmens masės plytelėmis ar natūraliu akmeniu – šildomos grindys paverčia šias medžiagas jaukiomis ir maloniomis, o jų ilgaamžiškumas gali patikti praktiškumo mylėtojams.

Akmens masės plytelių grindys interjere

Asmeninio archyvo nuotrauka, fotografas Antanas Štrimaitis

Rekomendacija #15: Miegamojo zonoje, kaip alternatyvą parketo dangai galima rinktis kiliminę dangą – tai ypatingai minkšta, švelni ir jauki grindų danga, puikiai tinkanti šiai poilsio zonai.

Rekomendacija #16: Vonios kambariuose standartinės grindų plytelės gali būti pakeičiamos besiūle mikrocemento danga.

Mikrocemento apdaila sienų ir grindų paviršiams vonios kambario interjere

Asmeninio archyvo nuotrauka, fotografas Antanas Štrimaitis

Sienų apdaila

Standartinės dažytos sienos šiuolaikiniuose namų interjeruose pakeičiamos natūralaus lukšto apdailos skydais – lygiais ar frezuotais, mikrocemento, molio ar dekoratyvinio tinko apdaila, akmens masės plokštėmis ar natūralių akmeniu, plieno ar stiklo lakštais – šiandieninėms apdailos galimybėms ribų nėra. Skirtingomis sienų apdailomis yra paryškinamos bei išskiriamos svarbios interjero zonos.

Rekomendacija #17: Norintiems pagyvinti interjerą rekomenduojame rinktis akcentines sienų apdailas, kurios apjungtų interjero sprendinius į aiškius bei išreikštus tūrius arba linijines / dėmines kompozicijas. Tos pačios medžiagos panaudojimas interjere gali paryškinti interjero akcentus, taip pat gali padėti sukurti vizualinę tvarką – namų interjero harmoniją.

Galvūgalio sienos apdaila miegamojo kambario interjere

Asmeninio archyvo nuotrauka, fotografas Antanas Štrimaitis

Lubų apdaila

Rekomendacija #18: Lubos – ne tik baltos dažytos, bet ir išreikštos, pabrėžtos. Skirtingo aukštingumo erdvės interjere sukuria kontrastą – išėjus iš žemesnio, siauresnio prieškambario į aukštesnę, didesnę bendrą gyvenamąją erdvę – šis kontrastas gali paryškinti ir pabrėžti pagrindinio kambario dydį.

Parketlenčių lubų apdaila interjere

Asmeninio archyvo nuotrauka, fotografas Antanas Štrimaitis

Rekomendacija #19: Kontrasto vengiantiems, bet tamsias spalvas mylintiems – drąsus ir nestandartinis sprendimas – sienų ir lubų spalvos vientisumas.

Tūriniai erdvių sprendiniai

Rekomendacija #20: Įdomesniuose interjeruose nebijoma netradicinių sprendinių – interjero erdvės tarpusavyje yra apjungiamos vizualiniais ryšiais, namų erdvėje atsiranda skirtingi grindų ar lubų lygiai, pertvaros formuojamos nebūtinai nuo grindų iki lubų, nebūtinai statmenos – bendra erdvės kompozicija iš plokštuminės – dėminės yra orientuota į erdvinę.

Lubų nesiekiantis ūkinių patalpų bloko tūris atskiriantis svetainės – valgomojo ir virtuvės zoną nuo koridoriaus

Asmeninio archyvo nuotrauka, fotografas Antanas Štrimaitis

Rekomendacija #21: Korpusiniams baldams yra formuojamos nišos – šis sprendimas leidžia išlaikyti taisyklingos formos kambario kontūrą.

Rekomendacija #22: Skiriamas išskirtinis dėmesys smulkioms interjero detalėms – numatomos įleidžiamos grindjuostės, beapvadinės arba paslėptos durys – šis sprendinys leidžia išvengti dulkių kaupimosi ant atsikišusių smulkių paviršių, nelieka tarpo tarp sienos ir korpusinio baldo.

Beapvadinės durys interjere

Asmeninio archyvo nuotrauka, fotografas Antanas Štrimaitis

Rekomendacija #23: Formuojamos šešėlinės siūlės lubų ir angokraščių perimetru – be savo estetinės svarbos šis sprendinys taip pat yra technologiškai teisingas mazgas, leidžiantis išvengti trukių.

Rekomendacija #24: Paslėpti inžinerinių sistemų sprendimai – vėdinimui ir vėsinimui rekomenduojame rinktis kokybiškus gaminius, kurie būtų integruojami už pakabinamų lubų. Oro tiekimas ir šalinimas iš patalpos numatomas per priglaistomus plyšinius arba apvalius difuzorius.

Interjero detalės

Rekomendacija #25: Paskutinė, bet ne mažiau svarbi rekomendacija – namuose numatyti vietą meno kūriniams – jie suteikia namams individualumo ir yra svarbūs kiekvienos erdvės akcentai.

Meno kūriniai interjere

Asmeninio archyvo nuotrauka, fotografas Antanas Štrimaitis

Mažų butų interjero idėjos

Rekomendacija #26: Mažų erdvių išplanavimas – kūrybiškumo iššūkis, jame dažnai tenka pasitelkti tūrinį erdvės planavimą, kuomet skirtingos funkcijos planuojamos ne tik 2D plokštumoje, bet ir 3D erdvėje – pavyzdžiui – numatoma ištraukiama miegama lova nišoje, o virš jos ant suformuotos pakylos numatoma darbo / valgomojo ar poilsio – svetainės zonos.

Rekomendacija #27: baldai – transformeriai: atverčiamos sofos-lovos, atlenkiami stalai, uždaros – paslėptos virtuvės, spintos – visa tai būtini mažos erdvės atributai, padedantys išspręsti visą reikiamą gyvenamąją funkciją, o kartu ir gyvenamosios erdvės estetiką. Mažose erdvėse tenka priimti kompromisus ir pasižiūrėti į gyvenamąją erdvę kitaip, nestandartiškai.

Mažos studijos interjero sprendinius rasite mūsų Misionierių namų projekte:

Loftų interjero idėjos

Industrinės paskirties statinių konversijoje galima sutikti daugybę nestandartinių ir drąsių sprendinių. Įprastai aukšta erdvė leidžia numatyti kelis aukštus, antresoles bei atriumus, planinėje struktūroje matomas laisvo tipo planavimas.

Rekomendacija #28: aukšta lofto erdvė suteikia galimybes nestandartiniams sprendimams – atriumams svetainės ar valgomojo erdvėje; antresolėms, kuriose įrengiamos miegamojo ir darbo zonos, įprastai neatitveriamos jokiomis aklino tipo pertvaromis nuo bendrųjų namų erdvių.

Rekomendacija #29: laisvas planas ir drąsūs apdailos pasirinkimai – namų zonos nėra atskiriamos aklinomis sienomis, vietoje jų naudojamos – skaidrios, mobilios atitvaros arba užuolaidos. Esamos statinio kontrukcijos – gelžbetonio ar plieno sąramos ir kolonos – eksponuojamos ir tampa vienais pagrindinių erdvės bei interjero akcentų. Vonios kambariai dažnai planuojami erdvės centre, jų sienoms naudojant stiklo blokelius, matinį stiklą derinant su aklinomis sienomis.

Individualių namų interjero idėjos

Privačių gyvenamųjų namų interjero idėjos pradedamos kurti dar architektūrinėje projekto dalyje, kurios metu pastato architektas išsiaiškina pagrindinius šeimos poreikius bei lūkesčius, kurie padiktuoja projekto koncepciją.

Rekomendacija #30: Rekomenduojame individualaus namo projektui rinktis tą pačią architektūros ir interjero projektavimo komandą – tokiu būdu bus išlaikomas stilistinis projekto vientisumas ir geriausiai atskleidžiama pagrindinė projekto koncepcija. Kiekvieno sėkmingo interjero paslaptis – kokybiška ir idėją turinti pastato architektūra. Jeigu namo architektūra įdomi, tuomet į interjero įrengimą reikia investuoti kur kas mažiau lėšų, nes trimatė erdvės kompozicija, kartu su natūraliu ar dirbtiniu apšvietimu neprivalo būti papildomai dekoruojama brangiomis medžiagomis – visa tai sutaupo labai didelę projekto biudžeto dalį.

Rekomendacija #31: Nebijoti nestandartinių sprendinių ir pasirinkti architektūros studija, kurios darbai jums yra artimi, bei būti atviriems siūlomoms idėjoms.

Kotedžų – townhouse tipo namų interjero idėjos

Blokuoti gyvenamieji namai, dar kitaip vadinasi townhouse tipo pastatai dažniausiai dviejų aukštų iki 100 kv.m. ploto, pailgo stačiakampio formos skirti jaunoms šeimoms norinčioms turėti galimybę gyventi privačiuose namuose su nedideliu kiemeliu. Įprastai pirmąjame namų aukšte suplanuota virtuvė, valgomasis, svetainė, nedidelis holas, vonios kambarys, o antrajame – miegamieji kambariai ir vonia.

Rekomendacija #32: erdvės po laiptais išnaudojimas nedideliam WC kambariui.

Rekomendacija #33: alternatyva uždaram įėjimo holui – ažūrinės pertvaros sukuriančios vizualinį ryšį tarp tambūro ir pagrindinės svetainės – valgomojo erdvės.

Rekomendacija #34: Tūriniai laiptai su papildomu pasidėjimo po jais:

Tūriniai laiptai su WC patalpa po jais ir papildomu daiktų susidėjimu po laiptais

Asmeninio archyvo nuotrauka, fotografas Antanas Štrimaitis

Rekomendacija #35: Švieslangiai iš miegamųjų kambarių į langų neturintį vonios kambarį – suteiks kambariui papildomos natūralios šviesos.

Švieslangiai su antrine natūralia dienos šviesa vonios kambario interjere

Asmeninio archyvo nuotrauka, fotografas Antanas Štrimaitis

Kodėl svarbus tinkamas namų interjero projektavimas?

Interjero architektas – savo srities specialistas turintis patirties ir reikiamų žinių sprendžiant erdvės planavimo, medžiaginės ir spalvinės kompozicijos užduotis. Interjero dizainas yra priskiriamas prie prabangos prekių ir tai yra tiesa – nors gražiai gyventi nėra būtinybė, tačiau estetiška gyvenamoji erdvė žmogui yra svarbi ir daro įtaką gerai psichologinei savijautai. Namai, kurie yra suprojektuoti pagal individualius šeimos lūkesčius palengvina kasdienybę, yra patogūs gyvenimui ir tampa vieta, į kurią norisi grįžti, atsipalaiduoti ir pailsėti bei praleisti laiką su savo artimaisiais.

Kiekviena situacija unikali – nerasime dviejų tokių pačių butų, ar dviejų tokių pačių namų, netgi, jeigu tai būtų tipinis namo projektas. Kontekstas, kuriame yra namai, individualūs kiekvieno žmogaus ar šeimos poreikiai sukuria skirtingas ir unikalias situacijas, unikalius namų interjero sprendinius. Džiaugiamės, kad Lietuvoje vis daugiau ir daugiau žmonių patiki šią užduotį profesionalams ir savo namų interjero dizainui renkasi specialistų komandą. Dėkojame esamiems ir būsimiems klientams, kad savo namų ir jų interjero dizaino projektavimą bei įrengimą patiki į mūsų komandos specialistų rankas: www.vgac.lt

Leave a Comment